  • C3216X5R1H475K160AB
C3216X5R1H475K160AB
advertisement
Manufacturer No:
C3216X5R1H475K160AB
HK JDW NO:
769-C3216X5R1H475K160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X5R1H475K160AB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C3216X5R1H475K160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3216X5R1H475K160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X5R1H475K160AB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C3216X5R1H475K160AB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm