  • C3216JB2A473K115AA
C3216JB2A473K115AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216JB2A473K115AA
HK JDW NO:
769-C3216JB2A473K115AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
C 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±10% JB 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 8540
Step5Bar-code shipping tag
C3216JB2A473K115AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm