  • C3216JB1C106M160AA
C3216JB1C106M160AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216JB1C106M160AA
HK JDW NO:
769-C3216JB1C106M160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216JB1C106M160AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is JB and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C3216JB1C106M160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C3216JB1C106M160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216JB1C106M160AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C3216JB1C106M160AA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • Thickness
    1.7526mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V