  • C3216CH1H104J160AA
C3216CH1H104J160AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216CH1H104J160AA
HK JDW NO:
769-C3216CH1H104J160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216CH1H104J160AA Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C3216CH1H104J160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3216CH1H104J160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216CH1H104J160AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C3216CH1H104J160AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm