  • C3216C0G1H223J060AA
C3216C0G1H223J060AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216C0G1H223J060AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216C0G1H223J060AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216C0G1H223J060AA Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C3216C0G1H223J060AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3216C0G1H223J060AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216C0G1H223J060AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216C0G1H223J060AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    600μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm