  • C315C682K5R5TA
C315C682K5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C315C682K5R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C315C682K5R5TA
Package:
Radial
Datasheet:
C315C682K5R5TA
Description:
GoldMax 300 Comm X7R 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3280
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C315C682K5R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    1510
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.183 4.66mm