  • C274AC35150AA0J
C274AC35150AA0J
advertisement
Manufacturer No:
C274AC35150AA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C274AC35150AA0J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C274AC35150AA0J
Description:
C274 15μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C274AC35150AA0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    SPECIAL
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C274
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Applications
    Motor Run; Motor Start
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    470V
  • Voltage - Rated AC
    470V
  • Lead Pitch
    13.4112mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.528 13.40mm
  • Diameter
    40mm
  • Height
    73.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.972 75.50mm