  • C2012X5R2A473K
C2012X5R2A473K
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R2A473K
HK JDW NO:
769-C2012X5R2A473K
Package:
Datasheet:
Description:
C2012(100V,CLASS 2) 0.047μF 100V Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 9064
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R2A473K
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C2012(100V,CLASS 2)
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm