  • C2012X5R1C105K085AA
C2012X5R1C105K085AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1C105K085AA
HK JDW NO:
769-C2012X5R1C105K085AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1C105K085AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 16V can be used for operation.
C2012X5R1C105K085AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C2012X5R1C105K085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1C105K085AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1C105K085AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm