  • C2012JB1V475K
C2012JB1V475K
advertisement
Manufacturer No:
C2012JB1V475K
HK JDW NO:
769-C2012JB1V475K
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 35V Ceramic Capacitor 10% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2117
Step5Bar-code shipping tag
C2012JB1V475K
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    10% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm