  • C2012C0G1H152J/10
C2012C0G1H152J/10
advertisement
Manufacturer No:
C2012C0G1H152J/10
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012C0G1H152J/10
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C2012C0G1H152J/10
Description:
C 1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 15371
Step5Bar-code shipping tag
C2012C0G1H152J/10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height
    600μm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm