  • C192K224K5R5CA
C192K224K5R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C192K224K5R5CA
HK JDW NO:
417-C192K224K5R5CA
Package:
Molded
Datasheet:
C192K224K5R5CA
Purchasing and Inquiry
C192K224K5R5CA Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.There is a case Molded that contains the product.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
C192K224K5R5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C192K224K5R5CA Applications
There are a lot of KEMET C192K224K5R5CA applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C192K224K5R5CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C192-5R
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    9.91mm