  • C1812X563J3RAC7210
C1812X563J3RAC7210
advertisement
Manufacturer No:
C1812X563J3RAC7210
HK JDW NO:
417-C1812X563J3RAC7210
Package:
1812
Description:
56nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
C1812X563J3RAC7210
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm