  • C1812F475K5RACAUTO
C1812F475K5RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1812F475K5RACAUTO
HK JDW NO:
417-C1812F475K5RACAUTO
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
SMD Auto X7R FO 4.7μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Quantity:
In Stock : 800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1812F475K5RACAUTO
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R FO
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Open Mode
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm