  • C1632X7R1H104K
C1632X7R1H104K
advertisement
Manufacturer No:
C1632X7R1H104K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1632X7R1H104K
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
C1632X7R1H104K
Description:
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
Quantity:
In Stock : 7183
Step5Bar-code shipping tag
C1632X7R1H104K
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    700μm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm