  • C1608Y5V1C105Z/10
C1608Y5V1C105Z/10
advertisement
Manufacturer No:
C1608Y5V1C105Z/10
HK JDW NO:
769-C1608Y5V1C105Z/10
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608Y5V1C105Z/10
Description:
C 1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 17804
Step5Bar-code shipping tag
C1608Y5V1C105Z/10
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C