  • C1608X8R1H472M080AA
C1608X8R1H472M080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608X8R1H472M080AA
HK JDW NO:
769-C1608X8R1H472M080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X8R1H472M080AA Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X8R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1608X8R1H472M080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X8R being the highest temperature coefficient
C1608X8R1H472M080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X8R1H472M080AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1608X8R1H472M080AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    4700pF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V