  • C1608X6S1A106M080AC
C1608X6S1A106M080AC
advertisement
Manufacturer No:
C1608X6S1A106M080AC
HK JDW NO:
769-C1608X6S1A106M080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X6S1A106M080AC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X6S.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
C1608X6S1A106M080AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C1608X6S1A106M080AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X6S1A106M080AC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1608X6S1A106M080AC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm