  • C1608X5R1A474K
C1608X5R1A474K
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1A474K
HK JDW NO:
769-C1608X5R1A474K
Package:
Datasheet:
C1608X5R1A474K
Description:
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 6278
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1A474K
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm