  • C1608X5R0J225K
C1608X5R0J225K
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R0J225K
HK JDW NO:
769-C1608X5R0J225K
Package:
Datasheet:
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 10% 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 7964
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R0J225K
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X5R
  • Length
    1.6mm