  • C1608CH2E181J080AA
C1608CH2E181J080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608CH2E181J080AA
HK JDW NO:
769-C1608CH2E181J080AA
Description:
C 180pF 250V Ceramic Capacitor ±5% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 13823
Step5Bar-code shipping tag
C1608CH2E181J080AA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm