  • C1210C225K3RALTU
C1210C225K3RALTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C225K3RALTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1210C225K3RALTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R SnPb 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210C225K3RALTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    43 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X7R SnPb
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.85mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.081 2.05mm
  • Thickness
    2.0574mm