  • C1210C106M3R2L7186
C1210C106M3R2L7186
advertisement
Manufacturer No:
C1210C106M3R2L7186
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1210C106M3R2L7186
Package:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description:
KPS SMD Comm X7R SnPb 10μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.138Lx0.102W 3.50mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead
Quantity:
In Stock : 300
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1210C106M3R2L7186
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Stacked SMD, 2 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KPS SMD Comm X7R SnPb
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.102W 3.50mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1210
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    6.15mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.6mm
  • Thickness (Max)
    0.248 6.30mm
  • Thickness
    6.2992mm