  • C1206C106K9PAC
C1206C106K9PAC
advertisement
Manufacturer No:
C1206C106K9PAC
HK JDW NO:
417-C1206C106K9PAC
Description:
10μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 4047
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1206C106K9PAC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Bulk
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm