  • C114C103K5R5CA7200
C114C103K5R5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C114C103K5R5CA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C114C103K5R5CA7200
Package:
Datasheet:
Description:
10nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C114C103K5R5CA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Length
    4.06mm