  • C1005X8R2A222M050BE
C1005X8R2A222M050BE
advertisement
Manufacturer No:
C1005X8R2A222M050BE
HK JDW NO:
769-C1005X8R2A222M050BE
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 3577
Step5Bar-code shipping tag
C1005X8R2A222M050BE
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2200pF
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm