  • C1005X8R2A222K050BA
C1005X8R2A222K050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X8R2A222K050BA
HK JDW NO:
769-C1005X8R2A222K050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 9406
Step5Bar-code shipping tag
C1005X8R2A222K050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm