  • C1005X5R1H473M050BB
C1005X5R1H473M050BB
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R1H473M050BB
HK JDW NO:
769-C1005X5R1H473M050BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 5513
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R1H473M050BB
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm