  • C1005X5R0J225K050BC
C1005X5R0J225K050BC
advertisement
Manufacturer No:
C1005X5R0J225K050BC
HK JDW NO:
769-C1005X5R0J225K050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X5R0J225K050BC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
C1005X5R0J225K050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C1005X5R0J225K050BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X5R0J225K050BC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1005X5R0J225K050BC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Voltage
    6.3V
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm