  • C1005NP01H121J050BA
C1005NP01H121J050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005NP01H121J050BA
HK JDW NO:
769-C1005NP01H121J050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
C 120pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 3736
Step5Bar-code shipping tag
C1005NP01H121J050BA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm