  • C1005C0G1H151J050BA
C1005C0G1H151J050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005C0G1H151J050BA
HK JDW NO:
769-C1005C0G1H151J050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005C0G1H151J050BA Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
C1005C0G1H151J050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005C0G1H151J050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005C0G1H151J050BA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1005C0G1H151J050BA
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm