  • C1005C0G1H101J050BA
C1005C0G1H101J050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005C0G1H101J050BA
HK JDW NO:
769-C1005C0G1H101J050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005C0G1H101J050BA Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1005C0G1H101J050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005C0G1H101J050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005C0G1H101J050BA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005C0G1H101J050BA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Width
    0.5mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitance
    100pF
    WRAPAROUND
  • Voltage
    50V
  • Feature
    Low ESL
  • Tolerance
    ±5%
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm