  • C0805P181J1GRL
C0805P181J1GRL
advertisement
Manufacturer No:
C0805P181J1GRL
HK JDW NO:
417-C0805P181J1GRL
Description:
180pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
C0805P181J1GRL
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm