  • C0805C473Z5VAC7800
C0805C473Z5VAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C0805C473Z5VAC7800
HK JDW NO:
417-C0805C473Z5VAC7800
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm Y5V 0.047μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0805C473Z5VAC7800
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm Y5V
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm