  • C062T104K1X5CR
C062T104K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C062T104K1X5CR
HK JDW NO:
417-C062T104K1X5CR
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C062T104K1X5CR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.There is a case Molded that contains the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
C062T104K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T104K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C062T104K1X5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T104K1X5CR
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm