  • C0603X5R1C472KT
C0603X5R1C472KT
advertisement
Manufacturer No:
C0603X5R1C472KT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603X5R1C472KT
Package:
0201
Datasheet:
C0603X5R1C472KT
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
Quantity:
In Stock : 1028
Step5Bar-code shipping tag
C0603X5R1C472KT
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Height
    0.3mm