  • C0603X5R0J153K030BA
C0603X5R0J153K030BA
advertisement
Manufacturer No:
C0603X5R0J153K030BA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603X5R0J153K030BA
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C0603X5R0J153K030BA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm