  • C0603R104K5RAC
C0603R104K5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603R104K5RAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0603R104K5RAC
Package:
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C0603R104K5RAC
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm