  • C0603CH1H100D
C0603CH1H100D
advertisement
Manufacturer No:
C0603CH1H100D
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603CH1H100D
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
10pF Ceramic Capacitor 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Quantity:
In Stock : 14258
Step5Bar-code shipping tag
C0603CH1H100D
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
  • Size Code
    0201
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.3mm