  • C0603C472K1RAC
C0603C472K1RAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603C472K1RAC
HK JDW NO:
417-C0603C472K1RAC
Package:
Datasheet:
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0603C472K1RAC
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Bulk
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    870μm
  • Length
    1.6mm