  • C0603C104M4VAC
C0603C104M4VAC
advertisement
Manufacturer No:
C0603C104M4VAC
HK JDW NO:
192-C0603C104M4VAC
Datasheet:
C0603C104M4VAC
Description:
C 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0603C104M4VAC
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Height
    0.9mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm