  • C056T220K2X5CR
C056T220K2X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C056T220K2X5CR
HK JDW NO:
417-C056T220K2X5CR
Package:
Radial
Datasheet:
C056T220K2X5CR
Purchasing and Inquiry
C056T220K2X5CR Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.It is packaged in a Radial case.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.A 5.08mm terminal pitch is used for this part.The voltage rated for this electrical part is 200V.
C056T220K2X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T220K2X5CR Applications
There are a lot of KEMET C056T220K2X5CR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C056T220K2X5CR
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C