  • C056T153K5X5CP
C056T153K5X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T153K5X5CP
HK JDW NO:
417-C056T153K5X5CP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C056T153K5X5CP Overview
There is no temperature coefficient for it.There are no cases included with the product.A voltage of 50V is used with this electrical part.
C056T153K5X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C056T153K5X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T153K5X5CP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C056T153K5X5CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm