  • C052H104K5G5GAT500
C052H104K5G5GAT500
advertisement
Manufacturer No:
C052H104K5G5GAT500
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C052H104K5G5GAT500
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
RAD-LDD Indust C0G HT200C 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~200°C 2 Terminations Low ESL, High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 791
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C052H104K5G5GAT500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    RAD-LDD Indust C0G HT200C
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Low ESL, High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Pitch
    5.08mm
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    4.83mm
  • Height Seated (Max)
    0.245 6.22mm