  • C0402JB1A222K020BC
C0402JB1A222K020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402JB1A222K020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402JB1A222K020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
C 2200pF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 7411
Step5Bar-code shipping tag
C0402JB1A222K020BC
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm