  • C0402JB0G472K020BC
C0402JB0G472K020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402JB0G472K020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402JB0G472K020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
C 4700pF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 16337
Step5Bar-code shipping tag
C0402JB0G472K020BC
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    200μm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm
  • Thickness
    228.6μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    C
  • Published
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±10%