  • C0402C102K3GAC7867
C0402C102K3GAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0402C102K3GAC7867
HK JDW NO:
417-C0402C102K3GAC7867
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
SMD Comm C0G 1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 40505
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0402C102K3GAC7867
    Select All
  • Depth
    500μm
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V