  • C0402C101J1GACTU
C0402C101J1GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C101J1GACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C101J1GACTU
Package:
Datasheet:
C0402C101J1GACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C101J1GACTU Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Its coefficient is 30 ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C0402C101J1GACTU Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C0402C101J1GACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C101J1GACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C101J1GACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm