  • C0402C0G1C220J020BC
C0402C0G1C220J020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402C0G1C220J020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402C0G1C220J020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0402C0G1C220J020BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 16V, it can operate.
C0402C0G1C220J020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0402C0G1C220J020BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C0402C0G1C220J020BC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C0G1C220J020BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    200μm
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.2mm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm