  • C0402C0G1C120K020BC
C0402C0G1C120K020BC
advertisement
Manufacturer No:
C0402C0G1C120K020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0402C0G1C120K020BC
Package:
01005 (0402 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0402C0G1C120K020BC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
C0402C0G1C120K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C0402C0G1C120K020BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C0402C0G1C120K020BC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0402C0G1C120K020BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    200μm
  • Length
    0.4mm
  • Width
    0.2mm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm
  • Thickness
    228.6μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±10%